هدف اصلی نظام سیاسی اسلام هدف اصلی نظام سیاسی اسلام

مـقدمـه

 

هدف اصلی نظام سیاسی اسلام

 

       هدف اصلی در نظام سیاسی اسلام، توسعه ی بستر تقرب الهی است كه تنها انسان به عنوان جزئی از نظام هستی و اشرف مخلوقات ، مسیر از او (انا الله) و به سوی او (الیه راجعون) را طی می كند و منزلگاه نهایی اش، با رفتن در جوار قرب الهی خواهد بود. «قرآن كریم» ، بیان این حقیقت می فرماید: 0اِنّ المتقین فی جناتٍ و نَهَر فی مقعد صدقٍ عند ملیكٍ مقتدر)؛ به راستی كه تقوا پیشگان در باغ های خرم و باشكوه و با نهرهای روان ، در جایگاهی راستین نزد پادشاهی با اقتدار ، منزل می كنند.

       كمال این منزلت و موقعیت ، مرتبه ای است كه انسان ، محبوب خدا قرار گرفته و عمل او خدائی می شود.

       در جامعه اسلامی ، همه چیز در خدمت تعالی انسان قرار می گیرد. این تعالی با تقرب به خداوند حاصل می شود و حكومت نیز زمینه ساز این تقرب تعالی بخش است.

       البته تحقق این مهم به این معنا، نیست كه اختیار و آزادی انسان ها سلب می شود و جبر و زور حكومتی ، همگان را به سمت و سوئی معین می كشاند كه اساساً در این صورت؛ قربی حاصل نمی شود؛ زیرا تقرب در انسان و پذیرش اختیاری قرب ، بیش از آنكه جسمی و فكری باشد روحی است. نزدیكی با دوستی حاصل می شود و این رفتاری قلبی و پیرو اراده و اختیار انسان است.

در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده است: «هدف از حكومت ، رشد دادن انسان در حركت به سوی نظام الهی است (والی الله المصیر) تا زمینه ی بروز و شكوفایی استعدادها، به منظور تجلی ابعاد خداگونگی انسان ، فراهم آید».

ضرورت اتحاد و انسجام امت اسلامی در نظام بین الملل

 

       نامگذاری سال 1386 به نام وحدت ملی و انسجام اسلامی از ضرورتها و نیازهای عرصه فعلی كشور و فضای بین المللی برخاسته است. یكی از هدف های والای پیامبر الهی در زمینه سازی محیط برای اصلاح ، رشد، قسط و عدل است «قرآن كریم» می فرماید (لقد انزلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الكتاب و المیزان لیقوم الناس بالقسط)

        ما انبیا را فرستادیم؛ به آنها بینات و آیات و میزان دادیم تا مردم قیام به قسط كنند. امام رحمه الله علیه در تبیین این معنا می فرمایند: «تا عدالت اجتماعی در بین مردم نباشد، ظلم ها از بین نرود و به ضعفا رسیدگی نشود جامعة اسلامی مفهوم ندارد».

        در این باره استاد مرتضی مطهری (ره) می ویسند: «اصل عدالت از مقیاس های اسلام است كه باید دید چه چیز بر او منطبق می شود. عدالت در سلسلة علل احكام است، نه در سلسل معلومات ، نه این است كه آن چه دین گفت ، عدل است ، بلكه آنچه عدل است ، دین می گوید این معنا مقیاس بودن عدالت است برای دین پس خواستگاههای این موضوع و نقاط حساسی كه بایستی به آنها توجه شود به شرح زیر است:

1-  اختلاف میان ملتهای مسلمان و تلاش برای ایجاد ذهنیت منفی نسبت به ایران در سایر ملل اسلامی. اتهاماتی كه به ایران در دخالت در امور داخلی كشورها زده می شود و تا به حال كار به جای نبردند و با ناكامی روبرو شده اند. بنا بر سخن رهبر عزیزمان باید این ذهنیت های منفی از بین برود و این امر جز با اتحاد و انسجام اسلامی میسر نخواهد شد.

2-  اختلاف میان فرق اسلامی من جمله شیعه و سنی و ... در كشورهای مختلف و تلاش برای ایجاد درگیری فرقه ای . من جمله در كشور عراق ، افغانستان ، یمن و ... و بویژه در ایران كه تنها با ایجاد وحدت در بین امت های مسلمان و از بین بردن اختلافات مذهبی و غیر مذهبی می توان برقرار كرد پا برجاست

3-  اختلاف میان اقوام مختلف ایران اعم از ترك و كرد و بلوچ و ... كه در جنوب شرق ایران نواحی سیستان و بلوچستان كردستان و آذربایجان و در شمال غرب ایران

4-   اختلاف میان احزاب سیاسی داخلی كشور و گروههای مختلف سیاسی.

 

       عوامل مشخصی در هر یك از حوزه های فوق اقدام به تخریب وحدت می نمایند و برای ایجاد و حفظ وحدت و خنثی سازی مخربها باید تلاش شود كه این مشكلات انشا الله ار بین برود و آرایش در جامعه حكم فرما شود. به طور اختصار در موارد یك و دو گفتگوی میان اندیشمندان و جابجایی حوزه اختلافات از عوام به خواص راهكار عملی و وحدت آفرینی است. كه به حول و قوة الهی با تلاش مربیان دلسوز و تبلیغ های مفید و مؤثر آنها و پیگیری مسئولان جامعه و ایجاد فضای آرام بخش در بین قشر تحصیل كرده و در دانشگاهها و ادارات و از مسائلی است كه باید جدی گرفته شود تا این اتحاد و انسجام در نظام بین الملل ایجاد شود.

       و در مورد سوم نیز سابقه تاریخی نشان می دهد كه هیچ اختلاف ذاتی میان اقوام مختلف وجود ندارد. همانگونه كه در سالهای پس از انقلاب همدلی با محوریت اسلام در راستای مصالح كشور موجود بوده است. در این مورد مدیریت برخی كج سلیقگی ها از سوی تاثیرگذاران بر فضای رسانه ای كشور و مسئولین كشور می تواند هر گونه بهانه ای را برای تفرقه افكنی از میان بردارد.

این متن فقط قسمتی از  هدف اصلی نظام سیاسی اسلام می باشد

جهت دریافت کل متن ، لطفا آن را خریداری نمایید


ice cream

مشخصات

  • منبع: http://741qaz-ws.rozblog.com/post/576
  • کلمات کلیدی: نظام ,انسان ,اسلامی ,میان ,       ,سیاسی ,نظام سیاسی ,اختلاف میان ,اصلی نظام ,سیاسی اسلام ,برای ایجاد ,نظام سیاسی اسلام ,میان اقوام مختلف
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها